Przepis na wygodne i bezpieczne schody

Data dodania: 30.09.2016


Odpowiedni projekt schodów powinien przede wszystkim uwzględniać wygodę mieszkańców, którzy będą co najmniej kilka razy dziennie pokonywać kolejne stopnie na wyższe lub niższe piętro. Żeby uniknąć problemów z wchodzeniem i schodzeniem ze schodów potrzebny jest poprawny technicznie i profesjonalny projekt oraz fachowe wykonanie takiej konstrukcji. Oto co wpływa na wygodę i bezpieczeństwo schodów w domu.  

Geometria schodów

O tym, że precyzyjnie obliczone wymiary schodów są kluczowe dla wygody całej konstrukcji może świadczyć chociażby fakt uregulowania tej kwestii w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania te, określające między innymi minimalną szerokość użytkową biegu i spocznika oraz maksymalną wysokość stopni mają na celu oddanie do użytku jedynie takich schodów, które będą możliwie jak najbardziej bezpieczne.

Zgodnie z założeniami opisanymi w § 69.4., do obliczenia optymalnych wymiarów stopni schodów wewnętrznych stosuje się wzór:

wycena schodow wymiary szczecin

Zgodnie z tym, im wyższe stopnie, tym mniejsza powinna być ich szerokość. Przepisy określają również, że liczba stopni w jednym biegu nie powinna przekraczać 10, więc jeśli warunki techniczne na miejscu wymagają większej ilości stopni należy wybrać inny typ konstrukcji niż schody proste. Schody zaprojektowane zgodnie z tymi zasadami są po prostu wygodne, a pokonywanie kolejnych stopni nie wymaga zbyt dużego wysiłku (schody Szczecin).

Kształt i konstrukcja

Ale obliczenia i wymiary to nie wszystko, chociaż czasami na ich podstawie można wyeliminować niektóre z rodzajów schodów. Jak wskazuje producent schodów w Szczecinie w wyjątkowo małych wnętrzach najczęściej stosuje się schody kręte, które jednak nie należą do wygodnych, ani bezpiecznych. Z uwagi na ostry kąt skrętu zabiegu stopnie z jednej strony są dużo węższe, przez co mogą sprawiać problemy niektórym użytkownikom, a wręcz uniemożliwiać mijanie się dwóch osób na schodach.

Z bardziej komfortowych i bezpiecznych rodzajów schodów warto wymienić na przykład schody wangowe nakładane, schody bolcowe czy tradycyjne schody o konstrukcji na beton. Producent schodów w Szczecinie dodaje, że schody policzkowe, w których elementem konstrukcyjnym jest wanga osadzona na ścianie należą do najbardziej stabilnych rodzajów schodów.

Barierki i poręcze

Na bezpieczeństwo i wygodę korzystania ze schodów wpływa też obecność balustrady (sprawdź: schody na wymiar Szczecin). Niezależnie od tego czy zostanie ona wykonana w formie drewnianych tralek, relingów czy szklanego wypełnienia zapewni stabilne wsparcie dla użytkowników schodów.