Schody w stylu amerykańskim – stylowe wnętrze

Data dodania: 24.11.2016


W architekturze i budownictwie corocznie pojawiają się szczególnie gorące trendy, które szturmem zdobywają wnętrza domów i mieszkań. Obok dobrze znanych i popularnych wnętrz w stylu minimalistycznym czy skandynawskim, coraz więcej inwestorów interesuje się aranżacją inspirowaną przedmieściami USA. Żeby wnętrze było spójne trzeba też pamiętać o odpowiednim projekcie schodów – jak powinny wyglądać schody w stylu amerykańskim?

Dom jak z filmu

Inspirację w projektowaniu wnętrz w stylu amerykańskim bardzo często czerpiemy z produkcji filmowych zza Atlantyku. Spokojne przedmieścia, zielone ogródki i obszerne piętrowe domy z poddaszem to często spotykany schemat w popularnych w Polsce serialach amerykańskich. Charakterystyczną cechą takiego budownictwa są właśnie domy piętrowe i z użytkowym poddaszem – koniecznie z dachem dwuspadowym i lukarnami.

Domy Kołobrzeg

Kolejnym elementem, który pozwala odróżnić dom amerykański już na pierwszy rzut oka jest weranda, która często jest użytkowana jako przedłużenie pokoju dziennego, od reprezentacyjnej strony budynku. Domy amerykańskie to także ogrom przestrzeni, który trudno sobie wyobrazić w polskich warunkach, gdzie powierzchnia domu jest znacznie mniejsza niż w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz ofertę: schody drewniane Szczecin

Schody w stylu amerykańskim

Tradycyjny dom z amerykańskiego przedmieścia to zabudowa piętrowa, stąd we wnętrzu muszą pojawić się schody. Najlepiej sprawdzą się klasyczne projekty schodów policzkowych, które oddają tradycyjny, ciepły charakter wnętrz amerykańskich. W domach o większej powierzchni najlepiej postawić na schody betonowe wykończone drewnem. Jeżeli natomiast obawiamy się przytłoczenia pomieszczenia można zdecydować się na schody samonośne, w całości wykonane z drewna. Równie dobrze będą wyglądały konstrukcje zabiegowe, jak i ze spocznikiem – tutaj warto zdać się na specjalistę, który doradzi, jaki projekt będzie najlepszy.

Koniecznie trzeba też zawrzeć w projekcie schodów w stylu amerykańskim kolor biały – absolutny znak rozpoznawczy domów w Stanach Zjednoczonych. Biel może się pojawić zarówno w formie barierek – na przykład decydując się na drewniane tralki można zlecić proszkowe malowanie drewna kolorami z palety RAL. Dobrze wyglądają też białe stopnie i kontrastowe drewniane podstopnice – lub odwrotnie, białe podstopnie i klasyczne stopnie z brązowego drewna. Mówiąc jednak o białych elementach schodów – dotyczy to drewna malowanego, a nie bielonego na przykład bejcą. W tym przypadku uzyskamy efekt widocznych słojów drewna, który jest bardziej typowy dla wnętrza skandynawskiego albo shabby chic.

Polecamy także usługi: schody drewniane Szczecin