Schody gięte – czy warto?

Data dodania: 30.12.2016


 

Każda branża tworzy swój własny świat, który promuje wewnętrzne trendy. Tak też jest w dziedzinie schodów. Ostatnio ogromny sukces zdobywają schody drewniane gięte. Czym się charakteryzują? Czy warto decydować się na ich zakup?

Schody gięte to konstrukcja, która zachwyci każdego miłośnika designu. Oparte są na planie łuku, a policzki, czyli dwie deski, do których przymocowane są stopnie, są widocznie zakrzywione. Jest to możliwe dzięki specjalnej technologii, która pozwala na dekoracyjne gięcie drewna. Kiedyś, aby wykonać fantazyjne wzory lub zawinięte kształty, trzeba było rzeźbić w drewnie. Teraz ten efekt można uzyskać znacznie prościej i szybciej.

Dzięki swojej oryginalnej konstrukcji, schody gięte tworzą idealną dekorację wnętrz. Każdy model można wykonać według indywidualnego projektu, by jak najlepiej dostosować się do wymagań inwestora, a także dopasować do kształtu i stylu pomieszczenia. Sprawiają wrażenie lekkich i zwiewnych, lecz wbrew pozorom policzki stanowią solidną podstawę do utrzymania konstrukcji. Są samonośne i nie trzeba ich wspomagać przymocowaniem do ściany albo dodatkowymi słupami, co je odróżnia od np. schodów kręconych. Są idealne do małych wnętrz, ponieważ możemy je prowadzić w dowolnych kierunkach, przy czym wciąż pozostają wygodne w użytkowaniu.

Tego typu schodów nie należy ukrywać na mało widocznych klatkach schodowych lub w ciemnym korytarzu. Stworzone są po to, by pięknie wyglądać, dlatego powinniśmy przeznaczyć dla nich reprezentacyjne miejsce, np. w salonie lub stylowym gabinecie. Schody drewniane to produkt klasyczny, który pasuje do wnętrz w każdym stylu. Są eleganckie i ponadczasowe. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich wyjątkowość, można wyposażyć je w gięte balustrady i poręcze. Hitem w tej dziedzinie są poręcze wstęgowe, które lekko oplatają konstrukcję schodów, pięknie zwijając się u ich podstawy. Sprawia to wrażenie okalania schodów przez zwiewne wstążki, a w rzeczywistości jest to stabilne oparcie dla naszych rąk. Jeśli chcemy wykonać inne dekoracyjne balustrady, usługi CNC będą w tym bardzo pomocne. Są w stanie dokonać obróbki drewna według projektu co do milimetra, dlatego jeśli chcemy mieć misternie zdobione schody, warto się na to zdecydować.

Schody gięte pełnią podwójną funkcję: są środkiem komunikacyjnym, a przy tym stanowią efektowną dekorację. Niestety, nietypowe rozwiązania posiadają zawsze ponadprzeciętną cenę, i tak też jest w tym przypadku. Nie da się jednoznacznie wycenić kosztu wykonania takiej konstrukcji, ponieważ jest ona indywidualna, w zależności od projektu i stopnia jego skomplikowania. Jednak zawsze można skontaktować się z producentem schodów i opisać nasz wymarzony model, a on sporządzi wstępny kosztorys.