Wszystko, co powinieneś wiedzieć o schodach drewnianych!

Data dodania: 29.01.2018


Czym właściwie są schody drewniane? To zazwyczaj (choć nie zawsze!) wewnętrzna konstrukcja, która umożliwia domownikom swobodną komunikację pomiędzy poszczególnymi piętrami domu. Właśnie dlatego stanowią one tak przydatny element wyposażenia budynku, który jest użytkowany praktycznie każdego dnia – wielokrotnie domownicy wchodzą na piętro i schodzą z niego. Z tego powodu schody drewniane powinny być nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale również bezpieczne. Te dwie cechy nie mogą jednak przysłonić kolejnej – atrakcyjnego wyglądu schodów, który również ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie schody drewniane będą najlepsze dla twojej nieruchomości – przeczytaj poniższy artykuł!

Producent schodów

Projektowanie schodów to odpowiedni etap prac, aby pomyśleć o bezpieczeństwie ich użytkowania. Przede wszystkim warto przemyśleć, jak usytuować schody, aby dzięki nim wchodzenie czy schodzenie z piętra nie sprawiało większych trudności. Jednocześnie nie możemy dopuścić do tego, aby schody kontrastowały z wystrojem naszych wnętrz – powinny wręcz dobrze się z nim komponować. Wiele ludzi twierdzi, że istnieją schody niewygodne w codziennym użytkowaniu, takie jak schody kręcone  lub zabiegowe. Czy jest to prawda? Decydujący wpływ na bezpieczeństwo ma odpowiednie dostosowanie elementów konstrukcji (niezależnie od jej rodzaju) do ogólnych przepisów budowlanych, wytyczających parametry najlepsze dla poszczególnych rodzajów schodów.

Czy wiedziałeś o  tym, że przepisy budowlane szczegółowo wyznaczają kwestie związane z parametrami technicznymi schodów? Właśnie to powoduje, że warto dokładnie rozważyć rodzaj ich kształtu, a także szerokość stopni i sposób wykończenia. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, możemy zyskać pewność, że korzystanie ze schodów będzie dla domowników wygodne, a także odpowiednio bezpieczne. Niestety niektórzy wykonawcy nie stosują się do tych zasad, co powoduje, że w praktyce konstrukcja schodów może okazać się niewygodna. Stopnie mogą na przykład zostać umieszczone zbyt blisko względem siebie, bądź też ich wysokość będzie większa niż ta optymalna (15-18 cm). Dzięki zastosowaniu tych parametrów, możemy swobodnie podnosić nogi i nie zmęczyć się przy tym.

Schody drewniane

W kwestii bezpieczeństwa użytkowania schodów, bardzo ważne jest także ich odpowiednie usytuowanie. Projektowanie schodów wymaga wygospodarowania takiej ilości przestrzeni, która pozwoli na optymalne usytuowanie schodów. Producent schodów pomoże ci w wyborze najlepszego miejsca – nie warto podejmować takich decyzji w pojedynkę! Pamiętaj również o lokalizacji podestów – górnego i dolnego, które powinny mieć minimum 1m.