Schody drewniane, czy schody kamienne? Zdecyduj sam!

Data dodania: 10.07.2018


Jeżeli masz w planach budowę domu z piętrem, na pewno zdążyłeś zorientować się, że będziesz potrzebował odpowiednich schodów, które połączą te dwie kondygnacje. Oferta schodów jest obecnie bardzo szeroka, dlatego będziesz miał spory wybór, ale i twardy orzech do zgryzienia. Niektóre schody będą wykonane z nowoczesnych materiałów, które są bardzo trwałe i odporne na zniszczenia wynikające z użytkowania – niestety klasyczne wnętrza rządzą się swoimi prawami i tam sprawdzą się lepiej schody drewniane.

Kiedy masz w planach dom o nowoczesnych wnętrzach, nie będzie przeszkadzał ci nieco surowy klimat pomieszczenia – w takiej sytuacji zdecyduj się nie na schody drewniane, ale raczej na schody wykonane z metalu lub kamienia. Warto wiedzieć o tym, że co prawda granit stosuje się wewnątrz budynków dość rzadko, ale już marmur jest dużo popularniejszy. Nie są to tanie rozwiązania i z pewnością znajdziesz coś w lepszej cenie, jednak pamiętaj, że trwałości marmuru nie można porównać do żadnego innego materiału – przetrwa naprawdę wieki. Dodatkowo, marmur dostępny jest w wielu ciekawych kolorach – możesz postawić na różowy lub klasyczny, biały marmur, który sprawdzi się w wielu różnych miejscach domu – także na schodach. Schody możesz wykończyć także za pomocą innych materiałów, takich jak twarda odmiana piaskowca. Jeżeli myślisz, że kamień nie wymaga dbania o niego – jesteś w błędzie. Schody kamienne podobnie jak schody drewniane powinny być zaimpregnowane odpowiednimi środkami, aby zachować swój atrakcyjny wygląd przed długie lata.

Schody Szczecin

Drewno wciąż pozostaje najbardziej popularnym materiałem wykończeniowym schodów – jest to związane z faktem, że bardzo dobrze prezentuje się w naprawdę wielu wnętrzach, dzięki czemu zyskuje ponadczasowego wymiaru. Projekt schodów drewnianych może założyć wykorzystanie drewna litego lub takiego, które została sklejone warstwowo. Zwróć uwagę na to, aby elementy drewniane były odpowiednio wysuszone – poziom wilgotności drewna wykorzystywanego na schody nie powinien przekraczać kilku procent. Jeżeli schody będą miały dużą wilgotność, może stać się tak, że bardzo szybko ulegną one zniszczeniu, a ich  dobry wygląd stanie się jedynie odległym wspomnieniem. Wymiana takiego elementu domu, jak schody drewniane to nie jest bułka z masłem, dlatego postaw na suche i wytrzymałe drewno. Jeżeli planujesz aranżację schodów, nie zapomnij także o barierkach, które dopełniają całościowej aranżacji wnętrza. Najczęściej wybierane są barierki wykonane z drewna, które mają wygląd klasyczny, a nawet rustykalny.

Schody na wymiar