Schody drewniane czy betonowe? Przedstawiamy argumenty za i przeciw!

Data dodania: 03.11.2017


Dlaczego schody wewnętrzne są tak istotnym elementem każdego domu? Przede wszystkim wytyczają one ważne połączenie komunikacyjne pomiędzy kondygnacjami, a dodatkowo mogą pełnić również funkcje dekoracyjne i nadawać wnętrzu niepowtarzalnego stylu. Schody na wymiar powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zawsze dawać nam poczucie pełnego komfortu ich użytkowania. Projekt schodów musi również dobrze komponować się z pozostałymi przestrzeniami domu, tworząc harmonijną całość. Jakie schody wybrać? Popularne drewniane, a może modne ostatnio schody betonowe?

Schody na wymiar

Schody drewniane – klasyczne rozwiązanie

Klasyczne drewniane schody na wymiar są niezwykle częstym wyborem wśród osób, które planują budowę swojego własnego domu. Ten klasyczny surowiec, wykorzystywany jest przez ludzi od tysięcy lat. Niewątpliwą zaletą schodów drewnianych jest fakt, że można dokonać ich projektu w dowolnie wybranym momencie budowy. Projektowanie schodów odbywa się po zleceniu indywidualnego zamówienia. Najlepiej, jeśli kwestią ich projektu oraz wykonania zajmie się profesjonalny producent schodów. Wykonanie tego typu schodów zajmuje najczęściej około kilku tygodni, następnie gotowe elementy są przewiezione na budowę i złożone w odpowiednią formę.

Winter Holztechnik

Samonośne schody drewniane – zalety i wady

Jeśli jesteś miłośnikiem drewna, z pewnością docenisz elegancki i delikatny styl konstrukcji, jaką tworzą schody drewniane na wymiar. Jaka jest zaleta wyboru tego typu rozwiązania? Schody drewniane mogą przybierać dowolny kształt – ich konstrukcja może zostać poddana specjalnej obróbce i różnego rodzaju modyfikacjom. Wynika to z faktu, że drewno stanowi naturalny materiał, który idealnie sprawdza się w tego typu rozwiązaniach. Wybierając schody drewniane, dodatkowo wspierasz także aspekt ekologiczny i dbasz o środowisko, a Twoje wnętrze wypełni cię ciepłym klimatem.

Schody betonowe – lepsza alternatywa?

Nie ulega wątpliwości, że skonstruowanie schodów betonowych wymaga więcej czasu, niż projektowanie schodów drewnianych. Dlaczego tak się dzieje? Betonowa wylewka jest połączona z konstrukcją budynku, dlatego już projekt domu (w szczególności holu lub salonu, ponieważ to tam najczęściej zlokalizowane są schody) powinien uwzględniać aranżacje tego typu schodów. Odpowiedni szalunek oraz wylanie betonu są kolejnymi etapami pracy, po których należy odczekać od kilku do kilkunastu dni, aż beton wyschnie i będzie gotowy do użycia.

Drewniane vs betonowe – które wybrać?

Jeśli Twoje wnętrze opierać będzie się o trend minimalistyczny lub wręcz industrialny – betonowe schody świetnie sprawdzą się w Twoim domu. Wiąże się to z faktem, że tego typu konstrukcje dużo lepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach, ponieważ nie należą do najmniejszych.

Schody drewniane z pewnością charakteryzują się większą lekkością i elegancją – wcale nie stanowią elementu dominującego wnętrze, ale delikatnie podkreślają jego stylistykę.

Produkcja schodów