Schody we wnętrzu – praktyczne czy ozdobne?

Data dodania: 30.09.2016


Schody muszą znaleźć się w każdym domu czy innym obiekcie, który ma co najmniej dwie kondygnacje. Bez nich niemożliwe byłoby przedostanie się na inne piętra budynku, przez co stanowią niezbędny element budowlany. Ale czy to oznacza, że schody wewnętrzne muszą być wyłącznie użyteczne, bez względu na ich wygląd? Jak znaleźć kompromis i rozwiązanie, które pozwoli uzyskać schody zarówno praktyczne, jak i ozdobne?

Projekt praktyczny

Bez wątpienia najważniejszym kryterium wyboru schodów powinna być wygoda i ergonomia takiej konstrukcji. Nawet najpiękniejsze schody na wymiar nie będą cieszyć lokatorów, jeżeli korzystanie z nich będzie sprawiało jakiekolwiek problemy z poruszaniem się, na przykład przez osoby starsze, które zamieszkają w domu.

O techniczne szczegóły związane z projektowaniem schodów zadbają specjaliści zajmujący się fachowo produkcją schodów. Ważne są takie parametry jak wysokość i szerokość stopni oraz ich odpowiednia ilość – muszą one być dostosowane do powierzchni domu, w której mają być zamontowane schody Szczecin. Standardowym założeniem jest nieparzysta ilość stopni oraz jednakowa wysokość wszystkich stopni. Takie schody będą o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu, a ryzyko potknięcia się i nieprzyjemnego upadku jest o wiele mniejsze.

Dla bezpieczeństwa użytkowników warto pomyśleć o schodach, które będą posiadały również balustradę lub poręcz. Barierka musi być integralnym elementem projektu schodów i w jak największym stopniu uzupełniać konstrukcję również pod względem wizualnym. Takie dopasowanie zapewnia między innymi firma, która oferuje schody na wymiar Szczecin – klient może wybierać między różnymi rodzajami tralek, desek i poręczy wykonanych na przykład z drewna lub szkła.

Efektowne wykończenie

Jeśli już zadbamy o to, aby producent schodów w Szczecinie przygotował dla nas projekt wygodnych i bezpiecznych schodów warto pomyśleć o tym, aby były one również estetyczne i dostosowane do aranżacji wnętrza. Przede wszystkim, jeśli chodzi o konstrukcje schodów samonośnych, warto wybierać odpowiedni materiał do ich wykończenia. Bezsprzecznie najpopularniejsze jest drewno europejskie lub egzotyczne, w tym takie gatunki jak dąb, buk, jesion, merbau, doussie czy sapeli.

Ciekawy i niebanalny efekt można uzyskać między innymi przez łączenie różnych gatunków drewna na elementach schodów, na przykład dobierając w sposób kontrastowy materiał na stopnie i podstopnice. Bardzo popularne jest także wykończenie schodów przez wybór balustrady w nowoczesnym stylu, czyli w formie tafli wypełnionej hartowanym szkłem (zobacz w ofercie: schody Szczecin).