Jakie schody do Twojego domu? Podpowiadamy, który wybór będzie strzałem w dziesiątkę!

Data dodania: 29.01.2018


Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu piętrowego nie powinieneś zapominać o kilku ważnych aspektach, które warto wziąć pod uwagę. Podejmując decyzję o schodach, miej na uwadze powierzchnię, jaką dysponujesz w swojej nieruchomości. Nie zapominaj również o aspektach estetycznych schodów, na który niebagatelny wpływ ma rodzaj materiału wykończeniowego stopni i balustrady. Czas na aspekty użytkowe – warto mieć w głowie to, kto najczęściej będzie korzystał ze schodów – czy będą to raczej dzieci, a może osoby starsze? Ma to bardzo duże znaczenie w trakcie projektowania schodów, ponieważ nie wszystkie rodzaje konstrukcji są odpowiednie i warto mieć to na uwadze wybierając taki element, jak schody drewniane. Jeżeli metraż twojego domu nie jest szczególnie wielki, warto wybrać schody zabiegowe, których cechą charakterystyczną są różne kształty stopni na zgięciach, a szerokość stopnia zwiększa się od strony zewnętrznej i zmniejsza przy wewnętrznej.

Schody drewniane

Inną propozycją są schody kręte, które zwane są również wachlarzowymi, które pod względem konstrukcyjnym są podobne do schodów zabiegowych, z tą różnicą, że stopnie zakręcają wokół osi. Co odróżnia schody zabiegowe od krętych? Z pewnością jest to obecność spocznika, czyli platformy , która pozwala na chwilę odpoczynku w trakcie wchodzenia lub schodzenia ze schodów. Dodatkowo warto wiedzieć, że schody drewniane zabiegowe można łatwo wpasować w przestrzeń budynku, sprawiając że będą one mniej widoczne. Jeżeli postawisz jednak na schody kręte – efekt będzie dużo bardziej wyrazisty, a schody będą widocznie rzucały się w oczy. Jeżeli chodzi o samo użytkowanie – schody zabiegowe będą dużo wygodniejsze dla osób w podeszłym wieku i bardziej bezpieczne dla najmłodszych domowników. Poruszanie się wokół osi może sprawiać sporo problemów, a zwężające się stopnie również wymagają lepszego poczucia równowagi, którego brakuje niektórym osobom.

Schody zabiegowe mają bardzo dużo zalet – jedną z nich z pewnością jest fakt, że możemy zamontować je w pomieszczeniach, które posiadają nawet niewielki metraż. Jeżeli chcemy możemy również postąpić odwrotnie i dobrze wyeksponować schody umieszczając je po środku salonu – to da ci możliwość wyboru stopni o większych rozmiarach. Niestety – nawet schody zabiegowe posiadają pewne  wady – różna szerokość stopni przekłada się na obniżenie wygody użytkowania. Jeżeli mimo tego zdecydujemy się schody drewniane zabiegowe – zadbajmy również o bezpieczeństwo montując balustradę, na której zawsze można wesprzeć się w razie takiej konieczności. Pamiętaj, że producent schodów drewnianych pomoże ci w najlepszym wyborze, bazując na wieloletnim doświadczeniu.

Producent schodów