Jak prawidłowo dbać o schody drewniane?

Data dodania: 27.10.2016


Drewniane schody są najczęściej jednym z pierwszych elementów, jakie widać po wejściu do domu. Oprócz swojego podstawowego zadania, czyli połączenia ze sobą dwóch kondygnacji mieszkania pełnią rolę wizytówki wnętrza. O ile świeżo po zamontowaniu schody zachwycają swoim wyglądem, z czasem mogą stracić nieco blasku. Żeby temu zapobiec niezbędna jest systematyczna pielęgnacja takiej konstrukcji. Oto krótki poradnik jak prawidłowo dbać o schody drewniane.

Wykończenie schodów przez producenta

Jednym z najważniejszych kroków do pięknych schodów na długie lata jest odpowiednie zabezpieczenie ich przez firmę, której zlecimy wykonanie konstrukcji na zamówienie. Takie zabiegi wykonane przez specjalistów powinny stanowić bazę i w perspektywie czasowej pominięcie tego kroku może się dość szybko odbić na drewnianych schodach. W zależności od tego gdzie stanie taka konstrukcja i jak intensywnie będą użytkowane należy zastosować odmienne środki przeznaczone do wykończenia oraz impregnacji drewna.

Polecamy – producent schodów drewnianych: wycenaschodow.pl

Ostrożnie z wodą

Naczelnym błędem, jaki popełniają właściciele drewnianych schodów jest ich niewłaściwe mycie. Przez narażanie drewna na nadmierny kontakt z wilgocią, a w przypadkach ekstremalnych wręcz zalewanie ich wodą. Drewno samo w sobie cechuje się naturalną wilgotnością, określanej przez wskaźnik równowagi higroskopijnej. Każdy gatunek drewna reaguje nieco inaczej na styczność z wilgocią – jedne wykazują lepszą odporność, podczas gdy w innych woda szybko wnika w strukturę drewna i powoduje jego pęcznienie.

Żeby uniknąć przykrych objawów zalania drewnianych schodów, takich jak skrzypienie, odbarwienie czy odkształcenia warto zachować szczególną ostrożność podczas mycia drewna i nie dopuścić do ich zalania.

Olejowanie drewna

Nakładanie oleju dedykowanego do konserwacji drewna to jeden z początkowych etapów konserwacji schodów. Olej powinno się nakładać na surową powierzchnię drewna, tak aby mógł wniknąć w jego głębsze warstwy i skutecznie utwardzić oraz wzmocnić strukturę. Olejowanie może sprawić, że drewno nie będzie pękać, a w razie jakichkolwiek uszkodzeń nie trzeba będzie naprawiać obszernej części schodów, a jedynie naruszony fragment.

Lakierowanie schodów

Lakier stosowany do drewna ma za zadanie stworzenie warstwy ochronnej na powierzchni drewna. Taka powłoka powinna uchronić drewniane schody przed uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi. Stosowanie lakieru do drewna na własną rękę może być jednak ryzykowne – nieodpowiednie nałożenie preparatu sprawi, że na schodach powstaną odbarwienia i nierówności.

Bejcowanie dla odświeżenia

Można też sięgnąć po bejcę do drewna – taki proces ma na celu delikatne zabarwienie schodów. Bejcowanie pozwala podkreślić naturalny odcień wybranego drewna lub nadać im zupełnie inny kolor.

Więcej o projektowaniu i produkcji schodów na wymiar: wycenaschodow.pl