Jak dobrać schody do wnętrza domu

Data dodania: 30.09.2016


Projektując wnętrze i planując wykończenie domu każdy właściciel nieruchomości stara się dopracować każdy detal, który może zdecydować o tym, jak ostatecznie będzie się prezentowała cała przestrzeń wnętrza. Skoro tak wiele uwagi poświęcamy na drobiazgi w urządzaniu domu, wystarczy zastanowić się jak ogromne znaczenie dla aranżacji wnętrza mogą mieć schody. Zastanówmy się jak dobrać schody do wnętrza – na co zwrócić uwagę, żeby konstrukcja idealnie uzupełniała wnętrze.

Nad Parsętą

Gdzie będą stały schody

Pierwszym kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu schodów do wnętrza domu powinno być miejsce, w którym staną. Zupełnie inaczej będzie wyglądała konstrukcja, która ma za zadanie łączyć parter domu z piwnicą lub dwie kondygnacje użytkowe wnętrza. W pierwszym przypadku schody najczęściej muszą być dużo bardziej stabilne, bezpieczne w poruszaniu się oraz odporne na ewentualne uszkodzenia, jeśli lokatorzy będą przenosić ciężkie przedmioty na przykład do piwnicy.

Natomiast schody umiejscowione w centrum przestrzeni dziennej domu powinny być nie tylko bezpieczne i solidnie wykonane, ale mają pełnić także funkcję reprezentacyjną. Dlatego coraz częściej już na etapie projektowym domu inwestorzy biorą pod uwagę możliwość montażu schodów w centralnym punkcie przestrzeni – w holu lub tuż przy pokoju dziennym.

Odpowiednia konstrukcja

Oprócz lokalizacji schodów w domu kluczowy jest wybór najlepszego rodzaju konstrukcji – zaczynając od typu można wybierać pomiędzy schodami na beton lub samonośnymi. Jednak decyzja o tym, które schody znajdą się we wnętrzu zależy w głównej mierze od warunków technicznych we wnętrzu. Szeroki wybór rodzajów i kształtów konstrukcji pozwala na idealne dobranie projektu zarówno pod względem ergonomii ich użytkowania, jak i odpowiadając na preferencje estetyczne właściciela domu (sprawdź także kalkulator wyceny na: wycenaschodow.pl).

Drewno na schody

O ile zdecydujemy się na solidnego producenta schodów, wybór takiej konstrukcji to jednorazowa decyzja, z którą właściciel domu będzie musiał żyć przez wiele kolejnych lat. Jedyną rzeczą, którą możemy w niewielkim stopniu modyfikować jest wykończenie schodów lub delikatne zabarwienie drewna, z jakiego zostały one wyprodukowane. Jeżeli w miarę upływu lat gatunek drewna na schody ulega przebarwieniom czy wypłowieniu można sięgnąć po specjalną bejcę do drewna, która nada schodom dowolnie wybranego odcienia.

Jeśli jednak chodzi o sam wybór gatunku drewna warto kierować się względami praktycznymi. Do najtwardszych i najbardziej odpornych materiałów do produkcji schodów drewnianych z gatunków europejskich należą między innymi dąb, jesion czy buk. Wśród odmian egzotycznych dużą popularnością cieszą się przede wszystkim: jatoba, sapeli czy doussie. Nie tylko cechują się one bardzo wysoką odpornością na zniszczenia, ale występują w niecodziennych, nasyconych kolorach, z efektownym usłojeniem.


Projektowanie schodów na zamówienie: wycenaschodow.pl