Drewniane schody. Co warto o nich wiedzieć?

Data dodania: 04.06.2018


Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że schody drewniane już od naprawdę wielu lat cieszą się niemal niesłabnącą popularnością. Schody drewniane wybierali nasi dziadkowie, rodzice, a teraz my sami – młodzi właściciele nowych domów. Myślisz, że kojarzą się one ze starodawnym stylem urządzania wnętrz? Jesteś w dużym błędzie – schody drewniane to zawsze ponadczasowe rozwiązanie, które pasuje do wielu rodzajów klasycznych wnętrz. Drewno jest materiałem najczęściej wybieranym, jeśli chodzi o konstrukcję schodów – podkreśla to każdy producent schodów. Ważne, aby drewno było dobrej jakości – pozbawione sęków, pęknięć czy przebarwień. Z jakiego rodzaju drewna najczęściej wykonuje się schody? Dużo osób stawia na drewno pochodzące z naszego kraju – dąb, buk lub jesion – te gatunki wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz odpornością na zarysowania. Również gatunki egzotyczne drewna cieszą się dużym uznaniem wśród osób budujących dom i wybierających taki element, jak schody drewniane.

Schody gięte

Jaka konstrukcja schodów jest wybierana przez wiele osób? Często w domach z piętrem możesz spotkać konstrukcję policzkową – wyróżnia ona się tym, że stopnie opierają się na belkach nośnych, które są nazywane właśnie policzkowymi. Stopnie mogą być nałożone od góry lub też osadzone w specjalnych gniazdach. Schody zabiegowe również są bardzo popularne – stopnie w ich przypadku zmieniają kształt w okolicy zagięć. To daje ci możliwość dopasowania schodów do kształtu wnętrza. Dzięki zmienionej szerokości poszczególnych stopni, schody drewniane zabiegowe mogą zmieniać kierunek, co sprawia, że można je skręcać bez konieczności zastosowania spoczników. Są również schody kręcone, nazywane także spiralnymi – można zastosować je zarówno w otworach kwadratowych jak i okrągłych. Doskonale sprawdzą się one w mniejszych pomieszczeniach lub wtedy, kiedy chcesz zaoszczędzić więcej miejsca.

Omówmy jeszcze kwestię balustrady – nie jest ona elementem niezbędnym przy takiej kwestii, jak projekt schodów drewnianych. Niektórzy właściciele domów piętrowych świadomie rezygnuje z posiadania balustrady – jest to bardzo efektowne wyjście, które jednak może spowodować mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Balustrada zazwyczaj jest zbudowana ze słupków nośnych, poręczy oraz wypełnienia. Występują również balustrady wykonane ze szkła hartowanego. Pamiętaj o tym, że optymalna wysokość balustrady to około 90 – 100 centymetrów. Do klasycznych schodów dopiera się raczej poręcz wykonaną z tego samego materiału – nowoczesne schody drewniane lub metalowe mogą być zakończone balustradą wykonaną z przeróżnych materiałów – nawet ze szkła.

Schody na wymiar Poznań